АЛАБУШЕВА КСЕНІЯ МИКОЛАЇВНА (1920 – 2001 рр.)

К.М. Алабушева

Завідувач кафедри іноземних мов Київського автомобільно-дорожнього інституту з 1950 по 1978 рік.

Нагороджена медаллю «За боевые заслуги», Орденом Отечественной войны ІІ степени (1985 р.), медаллю «Ветеран труда» та багатьма іншими нагородами.

Ксенія Миколаївна Алабушева (Жосан) народилась 31 січня 1920 року у родині майстрового заводу «Арсенал» у місті Києві.

У 1937 р. з відзнакою закінчила школу і стала студенткою Київського державного університету ім. Т.Г. Шевченка, у 1941 році закінчила чотири курси факультету західних мов і літератур університету і у вересні цього ж року пішла на фронт медсестрою, де служила в евакогоспіталі № 3407, який входив до складу діючої армії, а потім в евакогоспіталі № 824.

Ксенія Миколаївна на занятті зі студентом

У 1946 році почала працювати викладачем кафедри іноземних мов у Київському автомобільно-дорожньому інституті. Не дуже ситі повоєнні сорокові; студенти, які рано подорослішали; у більшості своїй вони повернулися із фронту; їх викладач теж фронтовичка, ровесниця. Студенти і викладачі приходили на заняття в армійській формі або в пальтах, перешитих із шинелей.

У 1948 році Ксенія Миколаївна закінчила заочне відділення Київського державного університету за спеціальністю «Англійська мова та література». З 1947 по 1950 рік працювала старшим викладачем кафедри іноземних мов, а з 1950 по 1978 – протягом 28 років – очолювала цю кафедру.

Ксенія Миколаївна у лінгафонних кабінетах двох різних поколінь

Будучи викладачем високої кваліфікації, вимогливим та принциповим організатором із неабиякими здібностями, вже на початку своєї діяльності як завідувача кафедри Ксенія Миколаївна створила міцний колектив професійних і досвідчених фахівців, до складу якого входили О.С. Бахмарова, Л.І. Горбачова, С.Ф. Дашинська, Н.О. Дольнова, В.Ф. Ерлер, О.І. Зайко, О.Ф. Кириченко, М.А. Колбаско, А.О. Надлер, Л.И. Присяжнюк, М.І. Сахно, М.Н. Стегнищева, П.М. Хілько, А.С. Худик, Т.І. Чернова, Є.Г. Чечель, Г.В. Яскульська. Вони довели, що їм під силу подолати будь-які труднощі на шляху до становлення кафедри в умовах післявоєнного лихоліття.

К.М. Алабушева, М.А. Колбаско, А.О. Надлер, Т.І. Чернова (зліва направо)

Своєю наполегливою працею і різносторонньою діяльністю Ксенія Миколаївна сприяла розвитку кафедри. Вона приділяла велику увагу створенню та розширенню матеріально-технічної бази, підготовці методичних посібників. На кафедрі іноземних мов КАДІ був створений один із перших серед автомобільно-дорожніх інститутів СРСР лінгафонний кабінет.

Методичні розробки для студентів, спеціальні тести для визначення рівня знань студентів, слайди, фонограми до текстів підручників та діафільмів, що були розроблені під керівництвом Ксенії Миколаївни, сприяли підвищенню інтенсивності навчального процесу.

Ксенія Миколаївна активно займалася громадською діяльністю: з 1950 по 1954 рік була депутатом Печерської районної ради.

Водночас Ксенія Миколаївна була привабливою жінкою, яка слідкувала за модою і була завжди елегантно вдягнена. Ми пам’ятаємо її як гостинну господиню. Вона виростила двох дітей. Брала активну участь у культурному житті інституту – співала в інститутському хорі. Була багатогранною людиною.